Varlık Fonu’ndan dış borçlanma adımı

Türkiye Varlık Fonu (TVF), 5 yıl vadeli dolar cinsi eurobond satışına yönelik 9 bankayı yetkilendirdi.

Bloomberg’in haberine göre TVF, 5 Şubat itibarıyla yatırımcı toplantıları düzenlemeleri için BBVA, J.P. Morgan ve Standard Chartered’ı ortak küresel koordinatörler; BofA Securities, Emirates NBD Capital, ICBC, ING, QNB Capital ve Societe Generale’i ise ortak talep toplayıcılar olarak yetkilendirdi.

BORÇLANMA ERTELENMİŞTİ

TVF, 3 yıl önce dolar cinsi tahvil ihracının yatırımcı görüşmeleri için yabancı kurumlara yetki vermiş ancak zayıf talebin getirileri artıracağı endişesiyle süreci ertelemişti.

O dönemde fon, aralarında BofA Securities, Citigroup, HSBC Holdings ve Industrial & Commercial Bank of China’nın de bulunduğu bankaları beş yıl vadeli döviz tahvili için ortak talep toplayıcılar olarak görevlendirmişti.

EUROBOND NEDİR?

Devletlerin, bankaların veya özel şirketlerin kendi ülkelerini dışındaki yatırımcılardan borçlanmak için ihraç ettikleri, genellikle uzun vadeli borçlanma araçlarına Eurobond deniyor.

Döviz cinsinden ihraç edilen Eurobondlar, genellikle ABD doları, euro, İngiliz sterlini veya Japon yeni gibi yaygın olarak kullanılan para birimlerinde ihraç ediliyor. Vadeleri ise genellikle 5 yıl ile 30 yıl arasında değişiyor.

TVF NEDİR?

Hükümet 2016 yılında varlık fonunu kurmuştu. Fon, Türkiye Halk Bankası A.Ş. ve TC Ziraat Bankası A.Ş.’deki hisseler de dahil olmak üzere Hazine’den devralınan bir dizi varlığı elinde bulunduruyor. Ayrıca TVF’nin Türk Hava Yolları, ülkenin telekomünikasyon şirketleri ve borsada da hisseleri bulunuyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx