Yaptığınız Kombinlerde Kullandığınız Renklerin İnsan Psikolojisi Üzerindeki Birbirinden Şaşırtıcı Etkileri

Birçok kişi iş görüşmesi için kıyafet bulurken zorlanıyor. Çoğu zaman, insanlar kendilerini içinde güzel göründüğü kıyafetleri tercih ediyorlar. Ama bu her zaman iyi bir fikir değil çünkü giydiğiniz her renk etrafınızdaki kişilere belirli bir mesaj iletiyor. İşte 11 renk ve insanlara ilettiği anlamları.

1. Siyah giyen insanlar daha zeki görünürler.

Siyah lüksün ve sofistikenin rengidir. Siyahın ciddiyeti ve özel bir aurası vardır. Dolabınızda bulunan başka hangi kıyafetin siyah elbiseniz dışında ağırlığı vardır?

Araştırmalara göre, siyah rengi prestij, güç, ciddiyet ve yüksek zekanın göstergesi olarak algılanır. Ama aynı zamanda siyah, Batı kültüründe yas ve üzüntüyle de bağdaştırılıyor. Bu yüzden baştan aşağı siyah giymek iyi bir fikir değildir. Ayrıca böyle giyinmek sizi çok resmi gösterecektir. Bilim insanları aynı zamanda siyah giyinen insanların daha çok agresif göründüğünü de öne sürmektedir.

2. Beyaz giyen insanlar güvenilir gözükürler.

Beyaz rengi saflığı ve sadeliği sembolize eder. Ama baştan aşağı beyaz giyinmekte sizi soğuk, uzak ve mükemmeliyetçiliğe eğilimli olduğunuz izlemini verebilir. Psikologlara göre; beyaz, samimiyetin rengi olarak da algılanabilir.

Beyaz düzenli ve tertipli bir görünüm oluşturmanıza yardımcı olabilir. Bu renk, yenilik ve mükemmellik hissi verdiğinden, yeni proje sunumunda veya bazı yenilikçi fikir tanıtmak istediğinizde tercih etmeniz gereken renk olabilir.

3. Mavi giyen insanlar daha güvenilir ve öz güvenli görünürler.

Bilim insanlarına göre, koyu tonlu mavinin rahatlatma etkisinin olduğunu söylüyorlar. Bu nedenle hava yollarının personel üniformalarını mavi renkte seçmeleri bir tesadüf değildir. Mavi rengi aynı zamanda zeka, güven, verimlilik ve sakinlik ile ilişkilidir.

Mavi, ofis kıyafetleri için iyi bir seçim olabilir ve sıklıkla önemli toplantılarda da bu renk görülebilir. Bu nedenle, sadık ve güvenilir görünmek için bir iş görüşmesinde mavi kullanmak iyi bir fikirdir.

4. Sarı giyen insanlar çevrelerindekilerin modlarını yükseltirler.

Araştırmalara göre, sarı beyinde üretilen serotoinin miktarını artırıyor, metabolizmayı hızlandırıyor ve modunuzu yükseltiyor. Bu renk aynı zamanda sizi daha odaklanmış hale getiriyor, bu nedenle de yol işaretlerinde ve reklamlarda bu renk kullanılıyor. Bu sıcak ve neşeli olan renk, sevinç ve  yaratır ve insanlar için çok uygundur.

Bununla birlikte, çok fazla sarı giymek hali hazırda stresli olan insanlarda  anksiyete, sinir, endişeye neden olabilir.

5. Mor rengi özgünlüğün, statünün ve uyumsuzluğun rengidir.

Geçmiş zamanlarda, mor zenginliğin ve gücün rengidir. Giyen kişiye de gizemli bir hava katar. Güçlü ve karizmatik bir insan olarak görünmeniz gerekiyorsa mor rengi mükemmel bir seçim olur. Aynı zamanda biraz daha yaratıcı olduğu için siyah renge harika bir alternatif olabilir.

Bir iş görüşmesi için iyi bir tercih midir? Kesinlikle, yaratıcı bir ortamda liderlik gibi bir pozisyona başvuruyorsanız, zengin ve sanatsal gözükmek istiyorsanız bu renk tam size göre. Bununla birlikte, potansiyel işvereniniz esnekliğe, sadakate ve alçakgönüllülüğe değer veriyorsa, kıyafet tercihinize bu renkten sakınmanız en iyisi olacaktır.

6. Kırmızı renk daha öz güvenli görünmenizi sağlar.

Kırmızı rengi her zaman dikkat çeker ve kalp atışlarınızı hızlandırır. Bir Amerikan araştırması, erkeklerin buluşmalarda kadınlar kırmızı bir üst giyinmişse, kadınlara daha fazla kişisel soru sorma eğiliminde olduklarını göstermiştir. Fransız psikologlar, erkelerin kadın garsonlar kırmızı ruj sürdüklerinde daha fazla bahşiş verdiklerini söylemiştir. Bir ortama girdiğinde tüm ilginin bir mıknatıs gibi üzerine çekilmesini istiyorsanız kırmızı rengini tercih etmelisiniz.

Baştan çıkarıcı, çekici ve öz güvenli gözükmek istiyorsanız kırmızı giymelisiniz. Eğer bir buluşmaya gidiyorsanız ve karşınızdaki kişinin kalbini kazanmak istiyorsan kırmızı bir kıyafet tercih etmelisiniz. Ama bu rengi iş görüşmelerine gideren kaçınmalısınız çünkü yöneticiler bu kadar coşkulu bir kişiliğe sahip bir kişiyi işe alma konusunda isteksiz olabilirler.

7. Kahverengini iş görüşmelerinde giymemelisiniz.

Kahverengi istikrar ve güvenliğin rengidir ve geleneksel değerlere, esnekliğe ve güvenirliğe olan bağlılığı ifade eder ancak başarılı öz geçmişler oluşturma konusunda uzmanlaşmış bir şirket insanlara ‘Başaralı bir iş görüşmesinde ne giydiniz?’ sorusunu yöneltmiştir ve kahverengi giyen iş arayanların azınlıkta olduğu ortaya çıkmıştır.

Öte yandan gergin ve kaotik bir ortamı huzurlu bir ortam haline dönüştürmek istiyorsanız kahverengi giymelisiniz.

8. Turuncuyu ortamı yumuşatmak için giyebilirsiniz.

Turuncu rengi sıcaklık ve coşku ile ilişkilidir ve sosyal çevreye enerji ve parlaklık getirir. Davetli olduğunuz bir partide ilgi odağı olmak istiyorsanız turuncu bir şeyler giymelisiniz. Bununla birlikte çok fazla turuncu giymenin çok gösterişli gözükeceğini unutmadan giyilmesinde fayda vardır.

9. Yeşili maaşınıza zam yapılmasını istiyorsanız giymelisiniz.

Yeşil rengi doğayla, huzurla ve sağlıkla ilişkilidir. Bu nedenle, sağlık sektöründe çalışıyorsanız veya organik ve çevre dostu ürünler satıyorsanız yeşil renk kıyafet seçim iyi bir seçim olur.

Yeşil rengi aynı zamanda parayı ve şansı sembolize eder. Bu nedenle maaşınızda bir artış istiyorsanız yeşil rengi tercih etmelisiniz.

10. Pembeyi önemli sınavlarda giymekten kaçınınız.

Pembe rengi kadınlıkla, romantiklikle ve nazik olmakla bağdaşlaştırılıyor. Rahatlatan ve sakinleştiren bir etkisi de mevcuttur. Narin ve empatik olarak algılanmak isterseniz, pembe giyin. Ancak bu rengin çocuk tatlılığını ve masumiyetiyle bağlantıda olduğunu, bazenleri de naif göründüğünü unutmayın.

Bu nedenle, bir kadın pembe giyerse ve bir sınavda yargılayıcı bir gözetmenle karşılaşırsa, siyah giyenlere nazaran daha fazla sorgulanması olasıdır. Bu yüzden entelektüel bir iş bulmak için farklı bir renk seçmelisiniz.

11. Gri rengini daha güvenilir gözükmek için giymelisiniz.

Gri sakinlik ve olgunluğun sembolüdür. Bu renk pratik ve katı olarak bilinir. Giysilerde gri tonları genellikle belirli bir yaştaki insan grubu tarafından seçilir, bu nedenle  bu renk uygunluğun ve donukluğun işareti olarak kabul edilebilir.

Stilistlere göre, gri kişinin dikkat ekmekten kaçınmasına ve kalabalığın içinde görünmez olmasına izin verir. Bu sebeple, yeni bir işe yerleşecekseniz, konsantrasyonuz ve şirketin kurallarına uymaya hazır olduğunu göstermek için gri giymek iyi bir fikirdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir